Jak każda pasja, strzelectwo wymaga zaangażowania pewnych środków, nie jest jednak tak, że na początku swej przygody z bronią palną trzeba wydać jakąś ogromną kwotę, bez której nie można zacząć.

Treningi dla strzelców w ich macierzystych klubach sportowych nie są zazwyczaj drogie, ponieważ każdy klub chce z założenia, rozwijać umiejętności swoich członków. Na większości treningów można skorzystać z broni klubowej udostępnianej przez prowadzącego strzelanie.

Na początku drogi wystarczy wykupić pakiet SPRAWDZAM! by przekonać się czy strzelectwo i broń palna jest dla Ciebie i czy sprawia Ci taką radość jak nam 🙂

By uczestniczyć w zajęciach na strzelnicy nie trzeba posiadać własnej broni, nie trzeba też mieć pozwolenia na broń ani żadnego wcześniejszego przeszkolenia. Wszystkie potrzebne informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz zasad korzystania z obiektu przekazywane są przez prowadzącego strzelanie który czuwa także nad przebiegiem zajęć.

Posiadanie broni i amunicji bez adekwatnych pozwoleń jest niedozwolone a co za tym idzie karalne, dlatego też nie można zabierać ze strzelnicy amunicji nawet jeśli jest to jeden nabój. Dobrym sposobem na pamiątkę są łuski, nie ma tutaj ograniczeń i każdy może zabrać sobie łuskę na pamiątkę wizyty na strzelnicy 🙂 Zgłoś prowadzącemu strzelanie chęć zabrania suweniru, znajdzie dla Ciebie kilka ciekawych łusek i przekaże Ci Twoją tarczę strzelecką, nie ma też przeciwwskazań do wykonania kilku zdjęć na osi, a nawet podczas strzelania 🙂

W zależności od rodzaju przyrządów celowniczych sposób celowania różni się, najczęściej spotykane w pistoletach są otwarte mechaniczne przyrządy celownicze, czyli kojarzona wszystkim muszka i szczerbinka. Celowanie takimi przyrządami polega na zgraniu ze sobą trzech elementów: muszki, szczerbinki i celu. Celujemy tak by górne krawędzie szczerbiny pokrywały się z górną krawędzią muszki, szczeliny pomiędzy bocznymi krawędziami muchy i szczerbiny staramy się wyrównać tak by miały tą samą wartość, muchą zakrywamy cel i tak wycelowaną bronią oddajemy strzał. Ważne jest też to by nasz wzrok był skupiony na muszce, cel oraz szczerbinka mogą być lekko rozmazane.

Opcjonalnym celownikiem często stosowanym w pistoletach jest kolimator. Celowanie za pomocą kolimatora polega na prowadzeniu broni w taki sposób by na obserwowanej soczewce przyrządu pojawił się znak celowniczy który wyznacza punkt, w który uderzy pocisk po pociągnięciu za spust – patrz rysunek.

W karabinach i karabinkach istnieje wiele rodzajów przyrządów celowniczych, w zależności do czego broń ma służyć i jaki był zamysł producenta lub użytkownika dobierającego akcesoria do swojej broni.

Karabinki na sklepowych półkach czekają na klienta wyposażone najczęściej w mechaniczne przyrządy celownicze lub sprzedaje się je bez przyrządów. Strzelając z otwartych przyrządów mechanicznych zasada jest taka jak w pistolecie, zgrywamy szczerbinę z muszką zakrywającą cel tak by górne krawędzie przyrządów były w jednej linii, a szczeliny pomiędzy bocznymi krawędziami pozostawały z obu stron takie same (patrz rysunek), ważne jest to by nasz wzrok był skupiony na muszce – szczerbinka i cel mogą pozostać rozmyte. Na niektórych karabinach i karabinkach możemy spotkać się z zamkniętą wersją mechanicznych przyrządów celowniczych, celowanie z takich przyrządów polega na zgraniu ze sobą przeziernika i muszki tunelowej tak by odległości między krawędziami były równe a cel znajdował się w środku – patrz rysunek.

Jeżeli karabin ma służyć do strzelania długodystansowego należy użyć lunety która pozwala na oddanie celnego strzału na znacznych odległościach. Lunetą celujemy patrząc przez optykę na cel, tak by krzyż lunety znajdował się w jego środku, jeżeli znamy odległość od celu nakładamy niezbędne poprawki na samym krzyżu lub poprzez ustawienie odpowiednich wartości na wieżach lunety. Do poprawek możemy uwzględnić także wiatr, wilgotność, temperaturę i inne czynniki, ale to już pozostawmy strzelcom sportowym oraz wyborowym którzy dążą do doskonałości w strzelaniu na długie dystanse.

Doskonałym uzupełnieniem karabinku szturmowego, który musi być dość uniwersalny by prowadzić ogień na małych i średnich dystansach, będzie celownik optoelektroniczny taki jak kolimator lub holograf. W przyrządach takich celujemy poprzez ustawienie broni w taki sposób by znak celowniczy wyświetlany na soczewce celownika znalazł się na celu. Celowniki takie znacznie skracają czas potrzebny na wycelowanie i są stosunkowo proste w użyciu nawet przez osobę z małym doświadczeniem z bronią palną.

Strzelba w zależności od swojego przeznaczenia może posiadać różne przyrządy celownicze od najprostszej muszki aż po kolimatory które montowane są na szynach broni.

Najczęściej spotykanym sposobem celowania strzelbą jest ten zwany “po lufie” i jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje on fakt długości lufy broni na której końcu zamontowana jest muszka, celowanie jest z tak prostych przyrządów jest dość szybkie i proste a polega na skupianiu wzroku na muszce tak by w rozmyciu widzieć bruzdy umieszczone na wierzchu luf, starając się utrzymywać środek lufy i muszkę w jednej linii z celem spokojnie wciskamy spust aż do oddania strzału.

Ogólne przepisy nie określają minimalnego wieku jaki powinien mieć uczestnik zajęć na strzelnicy, wiadomo za to, że należy starannie dobrać rodzaj broni, intensywność i formę zajęć tak by dzieci i młodzieży nie zniechęcić do zabawy czy treningu na strzelnicy a przede wszystkim by zajęcia odbyły się bezpiecznie.

Zaangażowany prowadzący potrafi tak poprowadzić zajęcia by najmłodszych nie tylko przekonać do strzelania, ale także zainspirować do dalszego rozwijania się w strzelectwie i osiągania coraz lepszych wyników co daje wiele satysfakcji zarówno młodym sportowcom jak i ich opiekunom 🙂

Do pierwszej wizyty na strzelnicy nie trzeba się specjalnie przygotowywać, warto jednak zadbać o swoją wygodę i komfort.

Odpowiedni ubiór pozwoli strzelającym skupić się na skutecznym prowadzeniu ognia i da możliwość swobodnego przyjmowania różnych postaw strzeleckich.

Panie w szpilkach i sukienkach są zawsze mile widziane i żaden prowadzący strzelanie nie odmówi obsługi damie, lecz mało prawdopodobne aby taki ubiór sprzyjał dobrym wynikom na tarczy, choć bywa że to właśnie panie rozpoczynające wieczór panieński na strzelnicy biją rekordy punktowe.

Na strzelnicę warto zabrać okulary korekcyjne jeśli się ich używa nie tylko do czytania, butelkę wody mineralnej lub ulubionego napoju (nie, nie chodzi tu o piwo 😉 ), a przede wszystkim trzeba pamiętać o zabraniu dobrego humoru który zostanie spotęgowany adrenaliną i serotoniną które dostarcza strzelanie 🙂

Dystans na jaki strzelamy określa kilka czynników: jaką bronią chcemy postrzelać, jaką oś strzelecką mamy do dyspozycji oraz jaki rodzaj treningu lub rekreacji wybraliśmy.

Zazwyczaj osie na Polskich strzelnicach mają od 25 do 100 metrów co w zupełności wystarcza do przeprowadzenia większości zajęć z bronią palną.

Tak! możesz wykupić u nas pakiet wizyt na strzelnicy, w takim przypadku napisz do nas, zadzwoń lub skorzystaj z gotowych zestawów w dziale Vouchery 😉

Jeżeli posmakowałeś już prochu, podoba Ci się ta forma spędzenia wolnego czasu i chcesz kontynuować swoją przygodę z bronią palną to w pierwszej kolejności zainwestuj w siebie, w swój komfort i bezpieczeństwo.

Jako pierwszy krok po decyzji o systematycznym uczęszczaniu na strzelnicę proponujemy zakup środków ochrony osobistej używanych w zajęciach na strzelnicy, są to okulary i słuchawki. Bardzo dobrym wyborem jest też zainteresowanie się tematem pierwszej pomocy, skompletowaniu apteczki osobistej i zdobyciem wiedzy jak korzystać z poszczególnych jej elementów, na początek może to być koleżeńskie szkolenie doświadczonych prowadzących strzelanie i instruktorów, warto jednak zainwestować w profesjonalne szkolenie kwalifikowanej pomocy przedmedycznej które da nam pewność w działaniu nie tylko na strzelnicy, ale także w codziennym życiu.

BLOS to skrót stworzony dla ułatwienia zapamiętania podstawowych zasad bezpieczeństwa przy posługiwania się bronią, słowo BLOS powstało od pierwszych liter Broń, Lufa, Otoczenie, Spust.

Broń – traktuj zawsze tak jakby była załadowana

Lufę – broni zawsze kieruj w kierunku bezpiecznym

Otoczenie – sprawdź zawsze, czy na przedpolu nie ma niepożądanych osób lub przedmiotów

Spust – naciskasz, gdy masz pewność celu i chcesz oddać strzał